Uudis

Balti Manufaktuuri ekskursioone saadab suur huvi, kavva lisati uued ajad

Tõnu Tunnel

Sarnaselt mitmetele teistele endistele tehasehoonetele, saab Sitsi asumis kõrguv Balti Manufaktuur omale peagi uue elu, kuid enne seda avaneb huvilistele võimalus massiivse hoonetekompleksiga tutvuda. Huvi selle vastu on nii suur, et kavva lisati üheksa uut ekskursiooni.

Algselt plaanis Eesti Arhitektuurikeskus Balti Manufaktuuris korraldada ekskursioonid vaid kahel novembrikuisel laupäeval. Huvi hoone ja selle ajaloo vastu osutus aga nii suureks, et kavva võeti veel üheksa. Nüüd toimuvad ringkäigud kõigil novembrikuistel laupäevadel.

“Huvi arhitektuuri ja põneva ajalooga majade vastu on eestlastes täiesti olemas. Uued teadmised hoonetest, mida oma igapäevasel trajektooril näeme võib anda meid ümbritseva ruumi mõtestamisele täiesti uue nurga,” sõnas Eesti Arhitektuurikeskuse kommunikatsiooni- ja turundusjuht Anna Lindpere. Ka Eesti Arhitektuurikeskust ajendas Balti Manufaktuuris ekskursioone korraldama just hoone põnev ajalugu ja suursugune välimus.

“Kindlasti kuulevad ekskursioonidele tulijad mitmeid põnevaid fakte. Näiteks oli Balti Manufaktuur 1900. alguses Tallinnas üks esimesi kohti, kus naised olid hinnatud tööjõud”, rääkis Lindpere.

Balti Manufaktuur ehk Balti Puuvillavabrik on olnud Tallinna suurimaid tööstuskomplekse, mille ehituse planeerimisega alustati 1898. aastal arhitekt Rudolf Otto von Knüpfferi projekti järgi. Valmides oli manufaktuurihoone oma 230 meetri pikkusega Tallinna kõrgeim hoone.

Veel muudab Balti Manufaktuuri eriliseks selle mastaapsus. Tehase alale oli kunagi planeeritud nii kool, haigekassa, meelelahutusasutused kui ka elamupinnad. “Põhimõtteliselt ei pidanud töölised alalt lahkuma, kuna kogu eluks vajalik oli loodud võimalikult lähedale. Samasugune mudel toimis ka Narva Kreenholmis,” ütles Lindpere.

Täna arendavad manufaktuuri piirkonda Hepsor kinnisvara ja Tolaram grupp, kes on territooriumile planeeritud hulgaliselt erinevaid elu- kui äriruume, samuti unikaalset linnakeskkonda linnarahvale.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ole kursis, mis su kodukandis toimub

Telli Põhja-Tallinna uudiskiri

Saadame sulle kolm korda nädalas ülevaate Põhja-Tallinna olulisematest teemadest.