Uudis

Keskkonnaamet palub looduses arvestada looduskaitseliste piirangutega

Foto: mootorsõiduk Paljassaare hoiualal

Keskkonnaamet palub looduses liikudes arvestada looduskaitseliste piirangutega, et mitte häirida maas pesitsevaid ja rändel peatuvaid linde.

Pesitsemiseks ja rändepeatusteks olulistel kaitsealadel kehtivad liikumispiirangud, millega keskkonnaamet palub inimestel arvestada, teatas ameti pressiesindaja esmaspäeval. Kevad on looduses tundlik aeg, mil loomariigis saadakse järglasi. 

Linde võivad häirida linnukolooniatest läbi käimine, aga ka seal liiga kaua paigal püsimine. „Samuti võib lindudele ja nende pesadele ohtu kujutada paadi kaldale tõmbamine rannas, kus linnud pesitsevad. Lemmikloomadega looduses liikudes palume lemmikuid hoida rihma otsas, et need loomi ja nende poegi ei ohustaks,“ sõnas keskkonnaameti looduskasutuse osakonna nõunik Kaja Lotman.

Häirimise tagajärjel võivad linnud maha jätta oma pesad või pojad, kes seejärel hukkuvad. Pesitsuskohalt minema hirmutud linnud kaotavad väärtuslikku energiat, mille tõttu võivad nad liiga kauaks pesalt eemale jääda ning nende munad jahtuda ja hävida. „Kui hauduja lind peab pesalt kiirustades lahkuma, ei jõua ta mune katta. Nii võib pesa sattuda röövloomade saagiks. Mõned maas pesitsevad linnud suudavad pesa ka nii hästi varjata, et rannas jalutades võib inimene lindude munad puruks astuda,“ tähendas Kaja Lotman.

Keskkonnaamet palub jätta minemata aladele, kus linnud võivad maas pesitseda; iseäranis tundlikud alad on laiud, rannad, niidud ja sood. Liikumisteed peaks kavandama maa-ameti looduskaitse kaardirakenduse abil.

Lemmikloomad tuleks pesitsusaladest eemal hoida; mootorsõidukitega võiks sõita vaid teedel, mis on kantud kaardile pidevjoonega. Jälgima peaks ka sissesõidukeelumärke. Paadiga ei tohiks sõita liiga kiiresti neis paigus, kus linnud võivad pesitseda ja linnupojad ujuda ning eelnevalt tuleks kontrollida, kas mootorpaadi kasutamine on lubatud.

Ka Paljassaare poolsaarel on lindude pesitsusala ning seal liigeldes tuleks loodusega arvestada. Kaitsealadega saab lähemalt tutvuda loodiskaitse kaardirakenduses.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ole kursis, mis su kodukandis toimub

Telli Põhja-Tallinna uudiskiri

Saadame sulle kolm korda nädalas ülevaate Põhja-Tallinna olulisematest teemadest.