Mereprügipüüdur Seabin alustab Tallinnas teist hooaega

Foto: Shutterstock

Esmaspäeval, 3. mail kell 12 avatakse Vanasadamas jahisadama kai ääres mereprügipüüduri Seabin teine hooaeg. Tallinna Seabini keskkonnahariduslikud tegevused on valitud Euroopa Liidu 2021. aasta rohelise nädala partnerlusürituseks, tõstmaks esile mereprügist lähtuvat ohtu veekeskkonnale.

Mereprügipüüduri tänavuse hooaja avavad Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf ja Tallinna Sadama juhatuse esimees Valdo Kalm. Avaüritusel saab tutvuda Pernova Hariduskeskuse näitusega „Hoia merd“, mis juhib tähelepanu mereprügi mõjudele meid ümbritsevas keskkonnas.

„Mereprügist on saanud tõsine oht veekeskkonnale ning meie kodune Läänemeri on üks inimtegevusest kõige enam mõjutatud meredest maailmas. Tallinn soovib olla roheline merelinn ning merereostuse vähendamine on seejuures üks võtmeküsimusi,“ rääkis Kalle Klandorf. „On selge, et üks Seabin ei suuda merd prügist puhastada, kuid tal on suur roll keskkonnahariduslike tegevuste läbiviimisel. Lapsi õpetatakse märkama merre sattuvat prügi ning teadvustama selle ohtlikkust veekeskkonnale. Eelmisel hooajal tutvus Seabini tööga üle 350 lapse 12 lasteaiast ja 4 koolist ning sel aastal haridusprogramm jätkub. “  

Tallinna Sadama juhatuse esimehe Valdo Kalmu sõnul on Tallinna Sadamal hea meel innovaatiline Seabini prügipüüdur juba teist suvehooaega järjest Vanasadama Jahisadamas käivitada. „Tallinna Sadama üheks kestliku arengu prioriteediks on puhas Läänemeri. Rõõm, et sama eesmärk on ka Tallinna linnal, sest koostöö on alati tulemuslikum. Seabini projektiga aitame Läänemere puhtusele kaasa, samuti on oluline panustamine teadustöösse ning noorte harimisse keskkonnahoiu teemal,“ rääkis Kalm.

Seabini juures viiakse läbi keskkonnahariduslikke programme Tallinna lasteaedadele ja koolidele. Lastele tutvustatakse mereprügipüüduri tööd: missugune prügi sinna satub, millised on prügi liigid, kuidas need sorteeritakse ja kaalutakse ning kuhu tuleb prügi lõpuks viia. Selgitatakse, miks merre sattunud prügi ohustab keskkonda ja kuidas on vaja merd hoida. Haridusprogrammis osalemiseks saab registreeruda siin

Eestis seni ainuke mereprügipüüdur Seabin, mis asub Admiraliteedi basseinis jahisadama kai ääres, jõudis Tallinnasse tänu koostööle Helsingi linnaga. Sel aastal annab seadme valdaja Wärtsilä Corporation (Soome) püüduri Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalametile kasutuseks maist septembrini. Püüduri paigaldab ja seda hooldab Tallinna Sadam.

Hooaja jooksul tühjendatakse kindla intervalliga püüduri mahuti kogunenud prügist. Prügi sorditake liigiti ja kaalutakse ja andmed edastatakse ülemaailmse Seabini projekti andmebaasi. Eelmise aasta uuringu tulemused näitasid, et projekti perioodil juulist oktoobrini kogutud jäätmetest 81% moodustas plastprügi. Inimtekkelisest prügist olid esindatud nii suitsukonid (10%), pudelid (7%) kui ka plekkpurgid (2%). Mereprügipüüduri tööd saab vaadata siit.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.