Tallinn paneb paika järgmise viie aasta jäätmekava

Foto: Shutterstock

Tallinna linnavolikogu algatas aastateks 2022–2026 Tallinna jäätmekava koostamise ning kehtestas selleks lähteülesande.

Kava eesmärk on täpsustada keskkonnahoiu valdkonna eesmärki „Jäätmehooldus on säästev“, jäätmehoolduse tegevusprogrammi ja -suundi ning tuua välja olulisemad tegevused ja investeeringud kuni aastani 2026. Jäätmekavas täpsustatakse ka jäätmetekke vähendamisele, jäätmete liigiti kogumisele ja ringlussevõtule seatavaid mõõdikuid.

Tallinna linnavolikogu keskkonnakomisjoni liige Erki Savisaar rääkis, et jäätmekava peaks avalikustamisküpseks saama järgmise aasta alguseks ning volikogusse võiks see jõuda 2022. aasta kevadel. „Järgmiste aastate peamine prioriteet peab olema nii olmejäätmete kui ka ehitusjäätmete ringkasutusse võtmine,“ selgitas ta. „Loomulikult tähendab see ühest küljest liigiti kogumist, kuid teisalt ka jäätmetest valmistatud tooteid ja materjale, mida saab taaskord kasutada. Ma loodan väga, et valmiv jäätmekava annab neile küsimustele vastused ja pakub lahendusi. Selge on see, et ükski omavalitsus ei tule üksi selle ülesandega toime, kuid koostöös riigi ja erasektoriga on kõik võimalik. Usun, et nii Tallinn kui ka kõik ülejäänud omavalitsused on väljakutse väärilised ja saavad selle ülesandega hakkama,“ lisas Savisaar.

Samuti keskkonnakomisjoni kuuluv Argo Luude avaldas ka lootust, et uus Tallinna jäätmekava saab olema ambitsioonikas ja on eeskujuks teistele linnadele. „Jäätmetega võib käituda mitut moodi: võtta need uuesti ringlusse, saata kõik prügilasse ladestamisele, põletada ära või kõige halvemal juhul poetada kuhugi loodusesse. Selleks, et jäätmetest saaks võimalikult palju ringlusse võetud, on kandev roll omavalitsusel. Just omavalitsus saab korraldada, kuidas ja milliseid jäätmeid kogutakse ning mis nendega edasi tehakse,“ ütles Luude. „Seetõttu on jäätmekava Tallinna jaoks väga oluline dokument, kuna annab suunised nii linnakodanikele kui ka linnas tegutsevatele ettevõtjatele, kuidas tuleb edaspidi käituda, et võimalikult suur hulk Tallinna jäätmetest saaks taas ringlusse võetud,“ selgitas linnavolikogu liige.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.