Uudis

Uue ilme saavas Kopli rahvamajas hakkab kevadel taas elu keema

Jõude seisvast ja lagunevast Kopli rahvamajast võib lähiaastatel saada kaasaegne kogukonnakeskus.MIHKEL MARIPUU / POSTIMEES / SCANPIX

Ajahammaste poolt räsitud ja Sepa trammipeatuse juures täna jõude seisev Kopli rahvamaja hakatakse Euroopa Liidu (EL) projektirahastuste toel uueks muutma. Esimesi tegevusi näeb juba 2021. aasta kevadel.

Kopli rahvamaja saatus on juba mõnda aega olnud lahtine. Kaks aastat tagasi lahkus sealt üürnik ning linnaosavalitsus korraldas ideekorje, mille abil loodeti räämas hoonele uut funktsiooni leida. Tänaseks on hoone tulevik osas selgus majas: lähiaastatel muudetakse Kopli rahvamaja avatud ja kaasaegseks kohtumispaigaks.

Kuna ühiskond on kiiresti ja palju muutunud ning koos sellega ka inimeste vaba aja harrastused, töövõimalused ja harjumused, siis võiks kaasaegseks kultuurikeskuseks kujundatav Kopli rahvamaja olla loomekeskus, kus on fookuseks kogu inimese elu rikastamine, tutvustas Põhja-Tallinna linnaosavalitsuse kultuuri- ja hariduse peaspetsialist Sten Svetljakov uue kogukonnakeskuse visiooni.

“Inimesed ei lähe sinna pelgalt kultuuri tarbima, vaid tegemist on kohaga, kus saab ka kultuuri luua praktiseerides rikkalikul hulgal tegevusi, mis on lisaks meelelahutusele ka harivad, innovaatilised, seovad kogukonda ja kujundavad linnaruumi ja ühiskonda inim- ja loodussõbralikumaks,” sõnas ta.

Koplisse ühine aed ja töökoda

Ent see, milliseid võimalusi Kopli rahvamaja pakkuma hakkab, ei ole siiski veel paika pandud. Linnaametniku sõnul käib selle nimel praegu töö erinevate partneritega.

Ühe nägemusena käis Svetljakov välja idee rajada Kopli rahvamajja ühistöökoda. “Seal on piisavalt ruumi, et luua ühistöökoda, kus huvilised saaksid vabal ajal käia endale mööblit ehitamas või restaureerimas, käsitööd tegemas, elektroonikat parandamas või uute ideede tarbeks prototüüpe meisterdamas,” arvas ta.

Kuna Kopli asum uueneb ja sellesse kerkivad üha uued elukohad, siis leiab selline töökoda Svetljakovi sõnul kindlasti piisavalt kasutust. “Kõigil pole linnas oma garaaži või ligipääsu headele tööriistadele. Kui neid vahendeid vähe kasutada, siis pole ju ka üksikisikutel mõtet neid tööriistu osta.”

Uue Kopli rahvamaja juurde võiks kuuluda ka kogukonnaaed. “Kõigil ei ole linnas oma aega, kuid kogukonnaaias saab saab näpud mulda pista, ise midagi kasvatada ning lopsakat rohelust nautimas käia. See on kindlasti veel üks tänuväärt element kaasaegses loomekeskuses,” sõnas Svetljakov.

Kopli rahvamaja ettevalmistustööd käivad ning et kavandatava kogukonnakeskuse tegemises saab kaasa lööma hakata tuleval kevadel.

Kopli rahvamaja sisutegevuste visiooni elluviimiseks saab Tallinn EL-i teadusuuringute ja innovatsiooni rahastamisprogrammi Horisont 2020 toetusel alanud projektilt Centrinno 56 250 eurot. Täiendavalt panustab Tallinna linn.

Järgmisel aastal plaanib linn esitada oma projekti ka Euroopa Komisjoni Urban Innovative Actions (UIA) programmi, mille raames taotletakse rahastust hoone rekonstrueerimiseks ja sisutegevuse loomiseks.

Lühike ülevaade Kopli rahvamajast

Aadressil Kopli 93 asuv rahvamaja sai nurgakivi 1936. aastal. Elmar Lohu projekteeritud funktsionalistlikus rahvamajas toimusid teatrietendused ja kinoseansid, peoõhtud, loengud, kursused ja mitmed teised üritused.

Teise korruse saali kasutati teatri- ja peosaalina, mis koos rõduga mahutas 374 istekohta. Teatrisaali kõrval asus einelauaruum. Samuti paiknes rahvamajas võimla, mis leidis tihedat kasutamist. Hoone kolmanda korruse ruume kasutasid Tallinna Tehnikaülikooli tudengid ja hiljem ka töölisorganisatsioonid, lisaks paiknes seal lugemissaal.

Nõukogude võimu algaastatel anti rahvamaja sõjaväe kasutusse ning sai kohalikus kõnepruugis nimeks “Madruste klubi”. Mitte just kõige paremas seisus hoone anti 1990. aastate esimesel poolel ühele erakõrgkoolile MTÜ I Stuudium, kuid üürileping lõppes 2018. aastal.

Täiendatud 4.11 kell 9.20

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ole kursis, mis su kodukandis toimub

Telli Põhja-Tallinna uudiskiri

Saadame sulle kolm korda nädalas ülevaate Põhja-Tallinna olulisematest teemadest.