Linn annab koduteenuse hooldustöötajatele 17 000 eurot

Foto: Shutterstock

Tallinna linnavõim eraldab 17 000 eurot koduteenuse hooldustöötajatele supervisioonide korraldamiseks.

Supervisooni eesmärk on aidata linna koduteenuse hooldustöötajatel toime tulla kõrge stressitasemega ning parandada töötajate vaimset tervist.

Linna koduteenuse hooldustöötajad on jõudnud olukorda, kus pikalt kestnud kõrge stressitase on hakanud mõju avaldama töötajate vaimsele tervisele. Näiteks kogevad hooldustöötajad süütunnet haigestumise tõttu tööst eemal viibides, kuna teised töötajad peavad sel juhul täitma ka puuduvate töötajate tööülesandeid. Seetõttu esineb tööl käimist kas haigestunud või veel täielikult tervenemata töötajate poolt.

Olukord, kus pidevalt mõni töötaja on koroonaviiruse sümptomitega, lähikontaktne või mõnel muul tervisega seonduval põhjusel töölt eemal, soodustab töötajate järjest kasvava stressi tõttu lõpuks kauakestval töövõimetuslehel viibimist või koguni töölt lahkumist. Nii kaasneb ülejäänud töötajate töökoormuse kasv ja suurem pinge.

Kõikides linnaosade koduteenust osutavates asutuses on neid hooldustöötajaid, kes vajavad spetsialistide ennetavat tuge. Ametis olevad hooldustöötajad on linna jaoks väärtuslikud, sest tegemist on väljaõppinud ja kompetentsete inimestega, keda asendada on väga keeruline.

Töötajate läbipõlemise oht on ülimalt suur, võimalused nende aitamiseks hetkel aga minimaalsed. Paljud töötajad on pensioniealised ja ei soovi teha enam stressirohket tööd eesliinil, mistõttu on väga keeruline neid motiveerida kriisiolukorras töötamise jätkamist. Samas on tegemist oma valdkonna professionaalidega, kes on välja õpetatud ning uute töötajate leidmine ja väljaõpetamine on väga suurt ressurssi nõudev protsess.

Peale üldise hirmufooni, mis on seotud viiruse levikuga, tekitab hooldustöötajates nördimust olukord, kus nad ise teevad kõike vastavalt kehtestatud reeglitele, on hoolsad, kasutavad nakatumise ja nakatamise vältimiseks isikukaitsevahendeid ning kõigele vaatamata satuvad nemad ja nende pered ohtu seoses klientide ja nende lähedaste vastutustundetu käitumisega- see tekitab lootusetuse ja jõuetuse tunde.

Ligikaudu 1100 kliendi toimetulek on Tallinnas 160 hooldustöötaja kätes. Hooldustöötajad aitavad nendel inimestel vastavalt vajadusele kas igapäevaselt või mõni kord nädalas abistades, oma kodudes hakkama saada. Kui meil ei ole võimalik enam piisavalt hooldustöötajaid leida, peame abita jäävad kliendid paigutama üldhooldusteenusele, mis on linna jaoks palju kallim lahendus. Ka abivajajad soovivad elada võimalikult kaua oma kodus. Seega oleks suureks abiks individuaalne supervisioon.

Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuamet kaardistas veebruaris koduteenuse hooldusjuhtidega supervisiooni vajaduse ja sai tagasisidet, et iga töötaja vajab supervisiooni aastas keskmiselt kuni neli korda. Keskmine supervisiooni hind on 60-70 eurot tunni eest. Seega oleks vaja koduteenuse hooldustöötajatele supervisiooni võimaldamiseks 2021. aastal täiendavalt 17 000 eurot. Linna personaliteenistus kaalub võimalusi järgmistel aastatel supervisiooniteenust linnas tsentraalselt korraldada, et kõik eesliinitöötajad saaksid õigel ajal vajalikku abi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.